Styl loftowy w wnętrzarstwie, ma swoje początki w kryzysie gospodarczym i, jak zresztą wiele innych rzeczy, ma swoje ekonomiczne uzasadnienie. Z konieczności zasiedleń, stare fabryki i opuszczone hale produkcyjne, zostały zaadaptowane do mieszkania. Jednak nie jest takie proste ze starej fabryki zrobić dom. Dlatego wymyślano różne rozwiązania, który miały urzeczywistnić takie wyjście. W tym celu wykorzystywano to co napotykało się na miejscu i proste meble, które mogło zrobić się osobiście.

   Dziś jest to modny i powszechny styl, który świetnie komponuje się z wysokimi wnętrzami i stosunkowo surowym obejściem. W starej kamienicy, wykonanie kompozycji meblowej w stylu loftowym, najlepiej się komponuje i idealnie wręcz pasuje.

Jak wyglądają meble loftowe?

   Meble loftowe są wykonywane najczęściej z solidnych i trwałych materiałów, które nie tylko są wytrzymałe ale również świetnie pasują do surowych ścian. Najmilej widziane są połączenie drewna z metalem. Kolory rdzy, cegły, betonu, drewna i wszystkie inne napotkane w pustej fabryce kolory, są mile widziane w takim domu. By wykończyć w tym stylu dom, najlepiej wmieszać trochę kilka innych stylów. Oznacza, to że kupując stół, można wybrać prosty z drewnianym, solidnym blatem, i metalowymi nogami. Można jednak wybrać stół w stylu industrialnym lub klasycznym. Jakby na to nie patrzeć, liczy się przede wszystkim prostota i funkcjonalność.

   To w połączeniu z surowymi i minimalistycznymi warunkami, meble loftowe muszą się odnaleźć, dlatego nie używa się często udziwnień, choć mogą się one zdarzyć. Często spotykane są elementy ozdobne wykonane z metalu lub drewna. Doskonale komponują się na tle ceglanej ściany. Nie oznacza to jednak, że żeby pasować ze stylem, kanapa w salonie musi być twarda i niewygodna. Oczywiście, że możesz kupić wygodną i miękką kanapę, jednak dobrze jest postawić na kolor czerwony, rudy lub kojarzący się z rdzą i aluminium.

   Wśród mebli, mile widziane są również najróżniejsze elementy ozdobne, utrzymujące kwiaty i inne rośliny. Zieleń jest mile widziana i nie sprawia wrażenia wyobcowanej. Meble np regały loftoweczęsto muszą być odpowiedniej wielkości, żeby nie zatracić się całkowicie w przepastnych pomieszczeniach lub wysokich sufitach. Choć szafki są mało wymagające pod względem wykonania, to należą jednak do dużych mebli, tak by kuchnia nie sprawiała wrażenia pustej. Wykorzystując odpowiednie meble i wielkości, można osiągnąć efekt przytulności i pełni.

Neonowe dodatki

   Coraz częściej zauważalnym trendem w stylu loftowym, jest dodawanie soczystych, neonowych kolorów. Może to być narzuta na kanapę, zasłonki, dywan, co by to nie było w wyjątkowy sposób podkreśla styl i dodaje mu wyrazu. Mogą to być jednak meble, na przykład fotel, kanapa, szafka pod telewizor. Jakby nie było, najważniejsze, by udało się przez to pokazać jak wyjątkowy i unikatowy jest ów dom i jego mieszkańcy. To właśnie dzięki takim zabiegom, każdy styl posiada większą głębię i urok. To samo dotyczy tego jakie są meble loftowe. To one są ostatecznym narzędziem do tego, by pokazać, jak wyjątkowy i mocny jest ów styl. W odpowiednim połączeniu, meble tworzą swoista całość, nieważne czy jedne są stare czy nowe, czy są z tej samej firmy lub w tych samych kolorach. Odpowiednio postawione sprawiają wrażenie jakby były stworzone do tego mieszkania i trudno jest się bez nich obyć. To najlepszy sposób, by z surowego mieszkania z dużymi i mało ciepłymi pomieszczeniami, zrobić przytulny dom. To właśnie pomysł i dobór mebli sprawi, że ten styl będzie pasował do ciebie najbardziej jak to możliwe.