Obecnie poszukuje się jak najciekawszego wystroju mieszkania. Dba się o niego i dopieszcza. Jednym z ciekawszych stylów są meble kolonialne, nietypowe, rzadko wybierane, ale wzbogacające pomieszczenie.

Materiał na meble kolonialne

Jak wskazuje nazwa meble kolonialne wywodzą się jeszcze z czasów, kiedy istniały kolonie. Dotyczy to przede wszystkim brytyjskiej kolonii w Indiach. To właśnie ich powstanie i działalność Brytyjczyków na tym terenie zapoczątkowała nowość w dziedzinie umeblowania. Meble kolonialne wykonane są z materiału, który w XIX wieku był niedostępny dla Europejczyków. Mowa tu o palisandrze, mahoniu, drewnie różanym. Każdy z tych materiałów jest wyjątkowy w swoim wyglądzie, a zwłaszcza w kolorze. Wyróżnia się znacząco na tle znanego powszechnie drewna dębowego, brzozowego, bukowego. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach lub mieszkaniach dążących do utrzymania stylu orientalnego.

Zdobienia mebli kolonialnych

Cechą charakterystyczną mebli kolonialnych są też ich zdobienia. Powierzchnia mebli posiada piękne, eleganckie wzory rodem z kultury azjatyckiej. Zazwyczaj są one wykonane z ciemnego drewna. Często można spotkać dekoracje kwiatowe albo geometryczne, pokrywające część mebli lub całość. Im więcej zdobień, tym wyższa jest jednak cena, chociaż same meble prezentują się zachwycająco.

Wytrzymałość mebli kolonialnych

Z uwagi na użyte do stworzenia mebli kolonialnych drewno można spodziewać się, że przetrwają przez lata. Są zaskakująco wytrzymałe, zwłaszcza na liczne uszkodzenia wynikające z użytkowania w domu. Jest to efekt zarówno użytego materiału, jak również jakości wykonania, do którego przykładana jest niezwykła uwaga. Stanowią meble, które sprawdzą się w domach pełnych dzieci, gdyż w przeciwieństwie do innych mebli, wytrzymują dziecięcą obecność, zabawy i przygody.

Zakup mebli kolonialnych

Raczej nie znajdzie się mebli kolonialnych w wielkich sieciówkach meblowych. Można je za to zakupić w specjalnych sklepach, które oferują całe zestawy mebli kolonialnych, np. do salonu. Dostępne są także pojedyncze meble, krzesła, stoły, szafki, z wzorami, które wydają się szczególnie interesujące. Sklepów z taką ofertą najlepiej szukać w dużych miastach albo online, co ułatwia oglądanie oraz zamawianie.