Odnawianie mebli kuchennych nie musi być gigantycznym wyzwaniem. Może być nawet przyjemnością, szansą na zrobienie czegoś nowego do domu. Sprawdź, jak odnowić meble szybko i tanio.

Pomysł na odnowienie mebli

Meble kuchenne mają tendencję do brudzenia się. Nic dziwnego, są narażone na plamy z jedzenia, tłuszczu, związane z tym przebarwienia. Zamiast kupować nowe umeblowanie, można z powodzeniem je odnowić. Pomysłów na to jest kilka. Można odmalować je bądź odświeżyć przy pomocy okleiny. Każda z wersji może dać ciekawy efekt. Jedna i druga sprawia, że kuchnia zaczyna wyglądać jak nowa, choć trzeba poświęcić odświeżeniu trochę czasu.

Malowanie mebli kuchennych

Najczęściej wybieranym sposobem na odnowienie mebli kuchennych jest ich odmalowanie. Żeby powiodło się należy meble ściągnąć ze ściany, odsunąć od niej i w miarę możliwości rozkręcić na części. To ułatwi zarówno ich przygotowanie, jak i malowanie. Rozkręcone meble należy odtłuścić, a więc umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Dokładnie wysuszyć, po czym zetrzeć lekko papierem ściernym drobnoziarnistym. Tak przygotowane meble można zacząć malować przy pomocy wałka piankowego, który nie pozostawia włosków ani faktury. Najlepiej nada się do malowania emulsja akrylowa w dowolnym kolorze. Dotyczy to zarówno mebli drewnianych, jak i pokrytych okleiną.

Oklejanie mebli kuchennych

Czasami to nie farba, lecz oklejanie mebli jest pożądanym efektem. Przed oklejeniem zawsze warto oczyścić meble, rozłożyć je na części, gdyż na płasko zawsze wygodniej manewruje się przy kolejnych częściach. Okleinę należy nakładać bardzo ostrożnie, wygładzać na bieżąco, aby nie dopuścić do pojawienia się nieestetycznych i kłopotliwych pęcherzyków powietrza. Zaleta oklein jest mnogość deseni. To daje większe możliwości niż farba, którą można wybrać tylko w jednym kolorze. Okleina nie tylko bywa kolorowa, lecz dodatkowo ma różne desenie, wzory i uatrakcyjnia kuchnię. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy zamierzają sprawić, aby ich kuchnia stała się oryginalna.